نصب همراه صندوق fundMobileApp
SaaS چیست؟
Rayan
/ دسته ها: IT, فناوری اطلاعات

SaaS چیست؟

SaaS و مفاهیم مربوطه

SaaS به کاربران این امکان را می دهد تا به اپلیکیشن های مبتنی بر سرویس ابری cloud) ) از طریق اینترنت متصل شده و از آنها استفاده کنند.
SaaS یک راهکار جامع نرم افزاری را ارائه می دهد که کاربر آن را بصورت اشتراکی (ماهانه، سالانه، میزان مصرف و ...) از یک تامین کننده سرویس ابری خریداری می کند.
شما بعنوان کاربر SaaS ، استفاده از یک اپلیکیشن را برای موسسه خود اجاره می کنید و کاربرانتان از طریق اینترنت (معمولا از طریق یک وب براوزر) به آن وصل می شوند و از آن استفاده می کنند.
تمامی موارد پشت آن سرویس، شامل زیرساختهای لازم، میدل ورها، نرم افزارهای اپلیکیشن، و داده های اپلیکیشن در دیتا سنتر(های) تامین کننده سرویس قرار دارند.
تامین کننده سرویس تمامی سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز را با در نظر گرفتن مبانی توافقنامه سرویس مدیریت می کند
تامین کننده سرویس همچنین مسئول در دسترس بودن سرویس، امنیت اپلیکیشن و داده های شما می باشد.
SaaS به شما اجازه می دهد که کار خود را خیلی زود و با یک هزینه اولیه اندک شروع کنید.

مثالهایی از SaaS

ذخیره آنلاین داده ها، راهکارهای بک آپ، سرویس های ایمیل تحت وب، سرویس اشتراک گذاری اسناد، پردازش پایگاه داده، سرویس مدیریت پشتیبانی تکنیکال و .... از انواع SaaS می باشند.
اگر شما تا به حال از یک سرویس ایمیل تحت وب مانند outlook، yahoo، و ... استفاده کرده اید در نتیجه به نوعی از SaaS استفاده می کرده اید. در این حالت شما با استفاده از اینترنت (از طریق براوزر) به حساب کاربری خود لاگین می کنید. نرم افزار ایمیل در کل شبکه تامین کننده سرویس قرار دارد و کلیه پیغامهای شما نیز در آنجا ذخیره شده اند.
شما می توانید به ایمیلها و پیغامهای خود از طریق یک براوزر یا هر کامپیوتر و یا وسیله ای که به اینترنت وصل باشد(مانند موبایل و تبلت)، دسترسی داشته باشید.
این مثالها سرویسهای رایگان برای استفاده شخصی می باشند.
موسسات و سازمانها نیاز به اپلیکیشنهای گاها پیچیده (مانند CRM، ERP، و یا مدیریت اسناد) دارند که می توانند آن سرویسها را اجاره کنند. هزینه این سرویسها نیز می تواند به صورت اشتراکی و یا بر اساس میزان استفاده پرداخت شوند.

مزایای استفاده از SaaS

دسترسی به اپلیکیشنهای پیچیده مورد نیاز سازمانها با هزینه مناسب
صرفه جویی در هزینه ها - از آنجایی که تنها برای آنچه که استفاده می شود هزینه پرداخت می شود
نیازی به نصب و راه اندازی نرم افزار ندارد – بیشتر اپلیکیشنهای SaaS مستقیما از روی وب براوزر اجرا می شوند. البته بعضی از آنها نیاز به نصب افزونه های خاصی دارند.
محیط کار شما را به راحتی سیار و متحرک میکند. دسترسی به اپلیکیشن و سرویس با استفاده از دستگاههای متصل به اینترنت از هر جایی امکان پذیر است.
از انجایی که دیتا بر روی سرورهای ابری ذخیره می شود، کاربران می توانند به اطلاعات مورد نیاز خود از هر کامپیوتر و دستگاه متصل به اینترنت دسترسی داشته باشند. زمانی که دیتا در سرور ابری ذخیره می شود، حتی اگر دستگاه یا کامپیوتر کاربر fail کند، دیتایی گم نمی شود.

تهیه و گردآوری: گلناز تحیریمطلب قبلی Cloud Computing چیست؟
مطلب بعدی Cloud File Sharing چیست؟
Print
538
  • Gallery

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x