نصب همراه صندوق fundMobileApp
Rayan
/ دسته ها: فناوری اطلاعات

معاملات الگوریتمی - قسمت پایانی

اجرای معامله
پس از تولید سیگنال معامله یک سیستم معاملات الگوریتمیک باید تصمیم های زیادی با توجه به محدودیت های موجود روی هزینه های معاملاتی و مدت زمان معاملات بگیرد. برای اجرای یک معامله با انتخاب فاکتورهای متفاوت از جمله حجم سفارش، مکانیسم معاملات و درجه ناشناس بودن معامله گر سفارش در محیط سفارش گذاری ثبت می شود. اگر حجم معامله برای اجرا در یک سفارش بزرگ باشد سیستم باید یا آن را به تعدادی سفارشات کوچکتر - که با فاصله زمانی در بازار وارد می شوند تا اثر بازار (Market Impact) را کاهش دهد - تبدیل کند یا آن را در بازارهای متفاوتی مانند شبکه معاملاتی غیر شفاف Black Pools وارد کند که مشخصات سفارشات فعلی را آشکار نمی سازند. سیستم باید همچنین تعیین کند سفارش گذاری باید بر اساس قیمت باشد یا سفارش محدود. در نتیجه انتخاب یک روش اجرای استراتژی معامله، امری از پیش تعیین شده نیست بلکه به تصمیم گیری های متفاوت که می تواند به خودی خود یک چالش باشد نیاز دارد.

برنامه ریزی معاملات
سیستم ممکن است یک سفارش بزرگ را به چندین سفارش کوچکتر بشکند تا اثر معامله روی بازار را کاهش دهد چرا که احتمال اینکه سفارش کوچک زیر رادار بازار حرکت کند بسیار بیشتر است تا یک سفارش بزرگ. با این حال اجرای با تاخیر سفارشات کوچک میتواند نوسانات بالقوه قیمت و هزینه فرصت (Opportunity Cost) را برای یک معامله گر آشکار کند. یک برنامه بهینه برای انجام معاملات شامل دستیابی به تعادل مطلوب بین اثر بازار و هزینه فرصت است.
در دهه گذشته، توجه به مدل برنامه بهینه معاملات افزایش یافته است. عموماً دو مرحله اصلی در مشخص کردن اهداف معاملات وجود دارد:
1- تعیین هزینه اجرا با معین کردن مشخصات هزینه معاملاتی و انتخاب قیمت پایه.(به عنوان مثال، آخرین قیمت روز گذشته،اولین قیمت روز، میانگین وزنی قیمت[VWAP]، میانگین زمانی قیمت [TWAP] و آخرین قیمت در آینده)
2- تعیین درجه ریسک مطلوب (مقدار احتمال خطا به نسبت هزینه انجام شده) که اندازه تهاجمی یا منفعل بودن یک معامله را تعیین میکند. معامله گری تهاجمی همراه با هزینه های بیشتر و ریسک کمتر است در حالی که معامله منفعل با اثر بازار کمتر و ریسک بالاتر همراه است.معمول ترین مدل برای تعیین ارزش بازار در آینده حرکت تصادفی بدون ریتم است.

انواع سفارش
دو نوع اصلی سفارشات به قیمت بازار و سفارشات محدود هستند. زمانی که شرایط بازار اجازه دهد (به این معنی که عمق بازار زیاد باشد) سفارش بازار اجرای فوری سفارش را به همراه خواهد داشت با این نقص که قیمت اجرا در آن از پیش مشخص نیست. از طرف دیگر سفارش محدود تضمین کننده قیمت اجرا است اما ممکن است تنها بخشی از آن در برخی موارد اجرا شود.
سفارش گذاری با فاصله بسیار زیاد از بهترین قیمت فروش یا خرید شانس اجرایی نشدن سفارش را افزایش خواهد داد. بدون شک یکی از مهمترین عوامل در ارزش گذاری چنین معاملاتی داشتن مدلی است از زمان اجرای سفارشات محدود و احتمالات دخیل در اجرا. سود مورد انتظار معامله گر ها در شرایط استفاده از سفارشات محدود تابعی صعودی از احتمال انجام معامله هست.

نمونه اجرای معامله
هدف اصلی یک سیستم اجرای معامله این است که کاهش دهد هزینه های پنهان معاملات را با بالانس کردن قیمت بین اثر بازار و ریسک زمان در افق سرمایه گذاری. سیستم الگوریتمیک تریدینگ شفافیت لازم و انعطاف لازم را ارائه میکند تا استراتژی الگوریتمیک شخصی سازی شده ایی را توسعه بخشد که تضمین کند پارامترهای الگوریتم همراستا با هدف نهایی سرمایه گذاری هستند.
برای استفاده از سیستم سرمایه گذار باید قیمت معیار ( قیمتی که سعی دارد به آن دستیابی پیدا کند به عنوان مثال، آخرین قیمت روز گذشته،اولین قیمت روز، میانگین وزنی قیمت[VWAP]، میانگین زمانی قیمت [TWAP] و آخرین قیمت در آینده)، شیوه معامله (به عنوان مثال تهاجمی، معمولی یا صبور) و تاکتیک مرجح خود را تعیین کند. این تاکتیک تعیین میکند که الگوریتم چگونه در تغییر شرایط بازار دخیل می شود، مانند مهاجم تر شدن در زمانی که قیمت مطلوب تر است و منفعل تر شدن در زمانی که قیمت نامطلوب است. ترکیب اینها نیاز مند مدلی است از اثر بازار و پویایی قیمت های آینده بازار و که بهترین استراتژی معامله را ایجاد میکند. بهترین معامله گرها مدل اثر بازار را با جا دادن برخی توابع پارامتریک در اطلاعات تاریخی تخمین می زنند در حالیکه بر این باورند که تغییرات آتی قیمت از یک مدل تصادفی بدون ریتم پیروی میکند.

آینده الگوریتم تریدینگ
آینده الگوریتم تریدینگ به سه عامل وابستگی زیادی دارد.
معاملات غیر شفاف Dark Pools نوعی از معاملات هستند که معامله یک بلوک بزرگ از سهام را بدون آشکار کردن حجم یا قیمت به صورت عمومی (یا سایر معامله گرها) تا زمانی که معامله انجام بپذیرد را اجازه میدهد. معاملات غیرشفاف مشابه با بازارهای معمولی (با سفارشات یکسان، قوانین قیمت گذاری مشابه و قوانین اولویت در معاملات مشابه) هستند اما به صورت عمومی صفهای سفارشات را آشکار نمی کنند. این سیالیت معاملات غیر شفاف به سرمایه گذاران موسسات مالی بسیاری از کاربری های معامله عادی را اما بدون نشان دادن دست آنها به دیگران ارائه میدهد. با این حال این نوع معاملات به دلیل کمبود شفافیت امکان منتهی شدن به قیمت گذاری غیر کارا تر از شیوه سنتی بازار باز، آماج انتقاد هستند.
معامله گری فوق پر بسامد Ultrahigh-frequency اشاره دارد به خرید و فروش سهام در سرعت بسیار بالاتر از معاملات پر بسامد و با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند. این کامپیوترها با استفاده از الگوریتم ها قادر خواهند بود بسیاری از بازارهای عام و خاص را به صورت همزمان اسکن کنند، هزاران سفارش را در هر ثانیه اجرا کنند و استراتژی های خود را در میلی ثانیه تغییر دهند. در ایالات متحده معاملات فوق پر بسامد 2 درصد از تقریبا 20000 شرکت فعال در این زمینه را شامل میشود. در معاملات فوق پر بسامد یک معامله گر یا سیستم الگوریتمیک تریدینگ ممکن است زمان نگه داری یک دارایی را تنها چند ثانیه و برخی مواقع چند صد میلی ثانیه در نظر بگیرد.
صندوقهای ETF از دارایی هایی مانند سهام یا اوراق قرضه شامل می شوند و تقریبا با قیمت مساوی NAV دارایی های زیر ساختی خود در یک روز معاملاتی معامله می شوند. ETF زمینی حاصل خیز برای سیستمهای الگوریتمیک تریدینگ ارائه می کند چرا که ابزاری جدید متشکل از چند دارایی هستند که معامله آنها را پیچیده تر از سایر ابزارها میکنند.

منبع: معاملات الگوریتمی – جوزپه نوتی، مهنوش میرقائمی، فیلیپ تریلیوان و چایاکورن یانگسایری – مرکز پردازش های مالی لندن، انگلستان – ژورنال دانشگاه Washington university in st.Louis سال 2011

مطلب قبلی معاملات الگوریتمی - قسمت سوم
مطلب بعدی شاخص چیست؟
Print
1763

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x