نصب همراه صندوق fundMobileApp
Rayan
/ دسته ها: فناوری اطلاعات

معاملات الگوریتمی - قسمت سوم

تولید سیگنال های معاملاتی
 تفاوت بین تحلیل های پیش از معامله و سیگنال های معاملاتی غالباً خیلی شفاف نیست چرا که عموماً اشتراکات زیادی در شکل فعالیت آنهاست. اما اختلاف تعیین کننده بین آنها این است که سیگنال معاملاتی واقعی ایجاد شده توسط الگوریتم با قیمت مشخص (در برخی موارد با حجم مشخص) خواهد بود و ممکن است حتی پیشنهاداتی برای مدیریت ریسک داشته باشد.
 تحلیل های پیش از معامله تنها پیشنهاد خرید یا فروش میکنند که عامداً مبهم نیز هستند (در زمینه قیمت و غیره) در حالی که تولید سیگنال معاملاتی الگوریتمی با ارزش های معین افزوده ایی همراه است که می تواند تمام مشخصات یک معامله واقعی را دارا باشد. به عبارت پیشنهاد ارائه شده توسط تحلیل های پیش از معامله موجودیتی محدود از پروسه تصمیم گیری احتمالا پیچیده ایی است که به آن استراتژی معاملاتی گفته می شود. در طرف دیگر، یک سیگنال معاملاتی الگوریتمی می تواند مستقیماً قابل ترجمه به یک استراتژی معاملاتی باشد و مهم تر از همه می تواند در زمینه ایی از اطلاعات تاریخی بازار قابل تکرار چندین بار تا فعالیت آن را شبیه سازی کند. ارزش مندی یک سیگنال معاملاتی با همین توانایی شبیه سازی آن تعیین می شود، که در آن شبیه ساز سیگنال معاملاتی باید در محیطی پیچیده قادر باشد تا محیط های متفاوت معاملاتی را به درستی آنالیز کند. مانند چند دقیقه نوسانات بالا پس از افشای یک اطلاعات اقتصادی مهم یا بازار ساکت و غیرسیال در زمان ساعات معاملاتی آسیا.
 تحلیل های پیش از معامله در ارائه دادن این پیشنهاد که چه زمانی(شاید هم با چه قیمتی) وارد معامله شوید با سیگنال معاملاتی الگوریتمی اشتراک دارند ، اما یک سیگنال معاملاتی می بایست هم چنین یک استراتژی خروج نیز ارائه دهد. استراتژیهای خروج، مدیریت ریسک و مدیریت وجه نقد استراتژی های عمومی هستند که چرخه معامله را کامل می کنند.

 استراتژی ورود

 برای تولید سیگنال، سیستم الگوریتم تریدینگ لازم است در ابتدا یک استراتژی ورود ارائه دهد. این استراتژی می تواند به سادگی یک سود ثابت تضمین شده (مانند تفاوت از پیش تعیین شده بین قیمت فعلی و ارزش واقعی در استفاده از روش تحلیل بنیادی) باشد. متاسفانه اصول سرمایه گذاری ساده همیشه دو نقص دارند:
الف) سیگنال معاملاتی ممکن است در یک زمان طولانی از خرید به فروش تبدیل شده باشد و در نتیجه هزینه های معاملاتی بسیار زیادی را ایجاد کند.
ب) اصول سرمایه گذاری ممکن است از تشخیص تغییر رژیم ناتوان باشد که پیش فرض های مدل بررسی را و به طبع آن سیگنال معاملاتی را نامعتبر خواهد کرد.
واضح است برای بهبود یک استراتژی ورود ما ممکن است نیاز داشته باشیم پیچیدگی بیشتری به قواعد معامله اضافه کنیم. به عنوان مثال ما ممکن است بخواهیم حداقلی از پیشنهاد های معامله منحصر بفرد تکراری به استراتژی تحمیل کنیم تا یک سیگنال معاملاتی را که بین معاملات مخالف نوسان میکند بهبود ببخشیم. این اضافات ممکن است دامنه بزرگ و متفاوتی را شامل شود، به علاوه، اثر ترکیب کردن بیش از یک قاعده میتواند بسیار پیچیده باشد. اگرچه غیرقابل انکار است که ایجاد ورود های پیچیده و سود آور حداقل در زمینه انتخاب اصول سرمایه گذاری همگن و پارامترهای این اصول برای جست و جو از میان آنها به نوعی هنر است.

استراتژیهای خروج
استراتژی خروج به زمانی مشخص شده نیاز دارد تا سود کسب کند و زمانی که در آن از یک معامله خارج شود. به عنوان مثال ما ممکن است بخواهیم در یک معامله آنقدر بمانیم که تصورات ما درباره بازار برای حداکثر کردن سود معتبر باشد و از یک معامله به همان سرعتی که تصورات ما اشتباه به چشم آمد خارج شویم. در عمل این مفهوم تا اندازه زیادی به استراتژی معاملاتی سیستم وابسته است.
به عنوان مثال یک استراتژی معاملاتی بنیادی یک موقعیت خرید را در زمانی که ارزش دارائی کمتر از ارزش واقعی آن است باز می کند و این موقعیت را باز نگه می دارد تا زمانی که ارزش دارایی به ارزش واقعی آن نزدیکتر می شود در حالی که خروج از این موقعیت (شاید حتی با ضرر) زمانی که تغییر ها در فاکتورهای لایه های زیرین ارزش بنیادی دارایی را کاهش میدهد می تواند گزینه بهتری باشد.
یک استراتژی معاملاتی تکنیکال ممکن است موقعیت را باز نگه دارد تا زمانی که برسد به هدف تعیین شده خود اما اگر معلوم شود که الگوی معامله به کار گرفته شده اشتباه بوده است با ضرر خارج خواهد. به عنوان مثال یک استراتژی که در مرحله مقاوت معامله میکند (قیمت مشخصی که انتظار داریم در آینده نزدیک بدون تغییر بماند) ممکن است اگر قیمت به بالاتر از این حد جابجا شود این موقعیت را ببندد. استراتژیهای خروج معمولا با یک سفارش توقف ضرر به کار گرفته می شوند که سفارشی است برای خرید (یا فروش) یک دارایی زمانی که قیمت آن بالاتر رفته (یا پایین تر رفته) از یک قیمت مشخص.

مدیریت ریسک
برای هر کدام از موقعیت های معاملات یک سیستم معاملاتی بتواند جابجایی های بازار را محاسبه و مدیریت کند. مساله مدیریت ریسک احتمالاً مهم تر از ایجاد تصمیم های ورود و خروج است چرا که مدیریت ریسک ضعیف می تواند به سادگی یک سیستم معاملاتی سودآور را به به یک سیستم زیان ده تبدیل کند. مدیریت ریسک در شکل ابتدایی خود روشی برای تصمیم گیری در این زمینه است که حجم معامله در ازای هر سیگنال چقدر باید باشد.
روشهای متفاوتی برای برخورد با این مساله وجود دارد. ساده ترین و سنتی ترین روش این است که سیستم سرمایه ثابتی را به دلخواه معامله گر در هر معامله داخل می کند. مشکل این روش آن است که تفاوتی بین دوره های نوسانات کم و زیاد بازار تعیین نمیکند. به این معنی که شاید معامله گر بخواهد تا مقادیر بالاتری را در دوره های کم نوسان و مقادیر کمتر در دورهای نوسان دار معامله کند. به عبارت دیگر ممکن است یک ریسک تنظیم شده ثابت برای سود در نظر داشته باشیم اما نهایتاً باید بپذیریم که نوسانات دراز مدت بازار نتیجه باقیمانده نوسانات کوتاه مدت بازار هستند. انتخاب دیگر این است که از یک سیستم شکست ثابت که به سادگی f درصد از سرمایه را در هر معامله ریسک می کند استفاده کنیم. سیستم بهبود یافته شکست ثابت (که به آن optimal-f نیز میگویند) می تواند نسبت رشد را برای یک سری معامله حداکثر کند.

نمونه سیگنال معاملاتی با کمک الگوریتمیک تریدینگ
برای تصویرگری بهتر از تولید سیگنال، از یک تکنیک سیگنال معاملاتی بر اساس تکنولوژی alpha generation برای صندوقهای ETF استفاده می کنیم. در یک تکنیک سیگنال معاملاتی بر اساس alpha generation آلفا به معنی نرخ ثابت بازگشت سرمایه تعیین می شود. در این کیس تولید کننده آلفا – یا سیگنال معاملاتی – تعیین خواهد کرد اوراق بهاداری که می تواند با ریسک کنترل شده تولید سود کند یا بیشتر از آنچه از قبل برای آن تصور میشد سود دهد ، چه زمانی به مجموعه دارایی های یک پورتفولیو اضافه شود. تحلیل کنندگان از این سیگنالها استفاده می کنند تا مدلهای ریاضی و آماری تولید کنند که بتواند سود آوری یک سرمایه گذاری را تعیین نماید.

منبع: معاملات الگوریتمی – جوزپه نوتی، مهنوش میرقائمی، فیلیپ تریلیوان و چایاکورن یانگسایری – مرکز پردازش های مالی لندن، انگلستان – ژورنال دانشگاه Washington university in st.Louis سال 2011
مطلب قبلی معاملات الگوریتمی - قسمت دوم
مطلب بعدی معاملات الگوریتمی - قسمت پایانی
Print
2107

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x