نصب همراه صندوق fundMobileApp
مزایای نرم‌افزارهای ماژولار - بخش نخست
Rayan
/ دسته ها: IT, فناوری اطلاعات

مزایای نرم‌افزارهای ماژولار - بخش نخست

رویکرد مدرنی در توسعه نرم افزار که آینده نرم افزارها را به خود اختصاص داده است

رویکرد طراحی ماژولار، امروزه به‌عنوان یکی از رویکردهای مدرن و پرکاربرد در جهان شناخته می‌شود.این نوع از رویکرد نرم‌افزاری دارای مزایای بسیاری برای کاربران و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری است که موجب می‌شود تا بتوان فرایند بهینه‌سازی نرم‌افزارها را تسریع کرد.
شرکت‌هایی که به دنبال بهبود پروژه‌های خود با روش های سریع، معقول و انعطاف‌پذیری بالا هستند، بدون شک باید استفاده از این نوع رویکرد را یا به‌صورت استفاده داخلی و یا اینکه استفاده از خدمات شرکت‌هایی که این دسته از سرویس‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند، مدنظر داشته باشند. این نوع رویکرد چند سالی است که به یکی از داغ‌ترین بحث‌های پیاده‌سازی فناوری‌های نرم‌افزار بدل شده است و به همین دلیل نیز در ادامه به بررسی مزایای اصلی این رویکرد برنامه‌نویسی و پروژه‌ها و نرم‌افزارهای ماژولار می‌پردازیم.
البته پیش از آن باید به تفسیر ماژولار بودن و ماهیت آن پرداخته و به‌صورت مختصر توضیح بدهیم که مفهوم ماژولار بودن چه معنایی دارد. برنامه‌نویسی ماژولار به معنای یک رویکرد طراحی نرم‌افزار است که بر روی جداسازی عملکرد برنامه در بخش‌های مستقل و ماژول‌های قابل جابجایی تاکید دارد. هر یک از این ماژول‌ها شامل تمامی مواردی که برای اجرای آن‌ها موردنیاز است می باشد.

مزایای طراحی ماژولار پروژه‌ها و نرم‌افزارها:

صرفه‌جویی در زمان و انرژی

شرکت مک کینزی که یکی از پیشگامان سازگار شدن با رویکرد ماژولار بوده است در آمار خود اعلام کرده است که با استفاده از رویکرد طراحی ماژولار می‌توان انرژی مورد نیاز برای فعالیت های نرم‌افزاری شرکت ها را به میزان 15 درصد کاهش داد. البته در بیشتر موارد این انرژی به تولید نرم‌افزار بستگی ندارد بلکه در صورت نیاز به تغییر در برنامه شاهد این صرفه‌جویی خواهیم که به صورت بدیهی در نکات بعدی به آن خواهیم پرداخت. این صرفه‌جویی تنها در انرژی انسانی در تولید نرم‌افزار نیست بلکه در زمان تولید و زمان استفاده نیز می‌تواند شاهد صرفه‌جویی تا سقف 20 درصد بود.
کاهش استهلاک کار مجدد و بهبود امکان پیاده‌سازی دانش سازمانی
بسیاری از سازمان‌ها مجبور هستند که هر پروژه را از ابتدای کار شروع کنند. این رویکرد ممکن است در ابتدای کار چندان دشوار به نظر نرسد ولی پس از چند بار تکرار، می‌تواند شاهد فرسودگی در کارکرد تیمی و پیاده‌سازی دانش سازمانی بود.هنگامی که خستگی شروع مجدد و زمان زیاد موردنیاز برای انجام این کار رخ می‌دهد، دانش سازمانی برای افراد به اولویت دوم بدل می‌شود و بیشتر به دنبال اتمام پروژه خواهند بود. به همین دلیل نیز پروژه‌های ماژولار می‌توانند به تسریع فرایند کاری کمک کرده و انرژی و زمان مورد نیاز برای انجام کار مجدد را به‌شدت کاهش بدهند.

آینده محور بودن

وقتی‌که نرم‌افزارها به‌صورت سنتی طراحی و عرضه می‌شوند، امکان استفاده از آن‌ها مانند هر نرم‌افزار دیگری مهیا خواهد بود ولی وقتی‌که تغییری در فناوری رخ می‌دهد، این نرم‌افزارها به‌شدت آسیب‌پذیر هستند. آینده می‌تواند تغییراتی بزرگ و پیش‌بینی‌نشده را در خود جای‌داده باشد. به همین دلیل نیز رویکرد ماژولار می‌تواند موجب شود تا همیشه آماده آینده باشیم. این رویکرد می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که تغییرات ناگهانی در بازار و قوانین، با سریع‌ترین حالت ممکن در سیستم پیاده‌سازی شود و دیگر نیازی به بازنویسی مجدد پروژه وجود نداشته باشد.
همچنین می‌توان گفت که این رویکرد می‌تواند موجب شود تا توسعه حریم نرم‌افزار و کاربری‌های آن ممکن باشد و بتوان در هرزمانی اقدام به افزودن یک ماژول جدید به بدنه اصلی سیستم کرد. این موارد موجب می‌شوند که این رویکرد به‌صورت کامل، آینده محور باشد.

شخصی‌سازی آسان نرم‌افزارها

کاربران دارای سلایق مختلفی هستند و نیازهای متفاوتی دارند. ممکن است که نرم‌افزار شما دارای سطح گسترده‌ای از امکانات باشد که استفاده از آن‌ها برای همه کاربران ضروری نیست. این دلایل تنها بخشی از مواردی هستند که می‌تواند موجب شود نیاز به شخصی‌سازی نرم‌افزار برای افراد مختلف وجود داشته باشد.
البته سطح این شخصی‌سازی بر اساس نیاز سازمان‌های طرف قرار داد و نیاز نرم‌افزار برای انعطاف در این زمینه طراحی می‌شود ولی به‌صورت کلی رویکرد ماژولار می‌تواند این امر را آسان ساخته و شخصی‌سازی حقیقی را ممکن سازد.

مطلب قبلی API - قسمت دوم
مطلب بعدی مزایای نرم‌افزارهای ماژولار - بخش دوم
Print
1920

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x