نصب همراه صندوق fundMobileApp
مزایای معاملات برخط در بازار سرمایه
Rayan

مزایای معاملات برخط در بازار سرمایه

سامانه های معاملات برخط بازار سرمایه را دگرگون ساخته اند؛


تا چند سال قبل و پیش از فراگیر شدن معاملات برخط در بازار سرمایه هرکسی که قصد داشت در بازار سرمایه به طور جدی فعالیت داشته باشد مجبور بود در شهرهای بزرگ مثل تهران، شیراز، اصفهان و ... که دارای تالار معاملات بودند اقامت داشته باشد به این خاطر که معاملات اوراق بهادار صرفا با حضور فیزیکی در تالارها و ثبت سفارشات به صورت دستی و بر روی کاغذ ممکن بود و کارگزار در تمام مراحل انجام معامله نقش جدی و فعال داشت.

اما با ارائه نرم افزارهای معاملات برخط اکنون سرمایه گذاران قادرند در هرکجا که حضور داشته باشند به صورت آنلاین به معامله بپردازند. معاملات برخط را می توان خرید و فروش محصولات مالی از طریق پلتفرم معاملات برخط تعریف کرد. از طریق نرم افزارهای معاملات بر خط می توان به صورت آنلاین سهام، اوراق قرضه، اختیار و سلف را معامله نمود.

از مزایای ظهور و فراگیر شدن معاملات برخط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سهولت و کنترل
بخش زیادی از اهمیت معاملات آنلاین برای سرمایه گذاران این است که می توانند با دقت نحوه و زمان معاملات را کنترل نمایند. نرم افزارهای معاملات برخط شما را قادر می سازند هرکجای دنیا که باشید به سادگی معامله کنید، قیمت ها را بررسی کنید و هر تغییر دیگری مربوط به سبد سرمایه گزاری خود انجام دهید.
مشخصا ممکن است نگران دسترسی به اطلاعات در شبکه ها و کامپیوترهای ناامن باشید، اما نرم افزارهای معاملات برخط کارگزاری ها که برای گوشی موبایل نیز طراحی شده اند شما را قادر می سازند بدون 

نگرانی و به صورت کاملا ایمن و حتی زمانی که در حرکت هستید بررسی ها و معاملات خود را انجام دهید.

اطلاعات بیشتر، سرعت بیشتر
یکی از مزایای انجام معاملات به سبک قدیم و از طریق کارگزار این بود که شما به فردی دسترسی داشتید که در بازار سرمایه به اطلاعات زیادی دسترسی داشت و می توانستید از آن اطلاعات در سرمایه گذاری خود سود ببرید. اما مشکل این بود که این موضوع فرض می کرد معامله گر به انتقال داده های پیچیده مبادرت می ورزد و این که او می داند شما به چه اطلاعاتی نیاز دارید.. اگر شما می دانستید که می خواهید چه استراتژی سرمایه گذاری اتخاذ کنید ممکن بود که برخی از جزئیات از نظر شما دور بماند و یا کارگزار تمایلی به اشتراک آن با شما نداشته باشد.
با سیستم معاملات برخط مشکلات شما در این زمینه حل می شود، زیرا برای اطلاعات مورد نیاز خود کاملا به خود متکی خواهید بود. تفاوت اکنون با روش های پیشین این است که سیستم های کارگزاری ها و سیستم های معاملات برخط ابزارهایی ارائه می کنند که در جمع آوری اطلاعات به شما کمک می کنند.
سرعت پاسخ در بازارهای پرنوسان بسیار ضروری است. برای کارگزار مدیریت بررسی و ثبت شفارش صدها حساب سرمایه گذاران به صورت هم زمان بسیار دشوار است و امکان خطا وجود دارد

افزایش شفافیت بازار سرمایه
با ظهور و انجام معاملات از طریق سیستم های معاملات برخط شفافیت بازار سرمایه افزایش می یابد و کاربران می توانند عمق بازار نمادهای مختلف، تعداد معاملات، تعداد سفارشات و سایر اطلاعات مربوط به معاملات را مشاهده نمایند. نتیجه افزایش شفافیت کاهش امکان فساد و کاهش نوسان های قیمتی نامعقول می باشد. ابطال برخی از معاملات ناعادلانه بورس در ماه های اخیر مثالی از اثرات مثبت افزایش شفافیت بازار سرمایه می باشد.

سرمایه گذار در هر زمان که بخواهد می تواند سبد سرمایه گذاری خود را مشاهده کند
سیستم معاملات برخط شما را قادر می سازد در هر شرایط و به سادگی به خرید و فروش اقدام نمائید. همچنین پلتفرم پیشرفته ای ایجاد می کند که سرمایه گزاران از طریق آن می توانند مشاهده کنند که سرمایه آن ها در طول روز چگونه عمل می کند. در نتیجه می توانید با استفاده از رایانه و حتی گوشی تلفن همراهتان سود و زیان خود را اندازه بگیرید
از دیگر مزایای انجام معاملات از طریق سیستم های معاملات برخط می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کارگزاران همیشه مطابق میل و خواسته مشتریان عمل نمی کردند که باعث متحمل شدن برخی هزینه ها از جانب مشتریان می شد
• از طریق انجام معاملات از طریق سیستم های معاملات برخط از اشتباهات کارگزار جلوگیری می شود
• نقدینگی بازار سرمایه افزایش می باید
• ایجاد حساب و معامله با آن کار بسیار ساده ای است
• استفاده از توصیه های سرمایه گذاری به صورت آنلاین
• کاهش کاغذ بازی ها


در ایران 25 درصد از ارزش کل معاملات به 5 کارگزاری پارسیان، صبا تامین، خبرگان سهام، مفید و آگاه اختصاص دارد که بخش قابل توجهی از این معاملات از طریق سیستم های معاملات برخط انجام می گردد. همچنین در حال حاضر در ایران بیش از 60 درصد از معاملات بازار سرمایه به معاملات آنلاین اختصاص دارد که می توان گفت به خاطر سهولت ایجاد شده در انجام معاملات می باشد و البته با توجه به فرهنگ سازی های صورت گرفته این میزان در حال افزایش است.
مطلب قبلی بازار سرمایه; جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی
مطلب بعدی سوپرمارکت مالی؛ اهمیت سوپرمارکت مالی در نظام اقتصادی
Print
1149

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x