نصب همراه صندوق fundMobileApp
مرکز تبادل ترافیک داده‌های اینترنتی (IXP) چیست و چه مزایایی دارد
Rayan
/ دسته ها: IT, فناوری اطلاعات

مرکز تبادل ترافیک داده‌های اینترنتی (IXP) چیست و چه مزایایی دارد

راهکاری برای تسریع خدمات اینترنتی

برای شرح ماهیت مرکز تبادل ترافیک داده باید گفت که این مراکز در حقیقت زیرساخت‌هایی فیزیکی برای شبکه هستند که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی می‌توانند ترافیک شبکه را از طریق آن بین خود مبادله کنند. این موضوع در نوع خود مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد که می‌توان به‌صورت خلاصه، مهم‌ترین آن‌ها را کاهش هزینه استفاده از اینترنت و افزایش سرعت دسترسی دانست.
این امر برای وب‌سایت‌ها یا مراکز داده‌ای که به‌صورت محلی در سطح یک شهر، استان یا حتی کشور کار می‌کنند، مفید خواهد بود زیرا موجب می گردد، ترافیک آن‌ها به‌صورت اختصاصی در بستر زیرساخت‌های شبکه آن کشور جاری شود.
این بستر موجب افزایش سرعت ارتباط شده و دیگر نیازی نیست که فرد برای ارتباط با یک مرکز داده، از چند درگاه مختلف عبور نموده و با عبور از هر درگاه متحمل زمان و هزینه انتقال داده گردد. از طریق استفاده از مرکز تبادل ترافیک داده می‌توان با اتصال به تامین کنندگان اینترنت و دیتاسنترهای عضو مرکز تبادل ترافیک داده، از یک ارتباط مستقیم و سریع بهره‌مند شد.
به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید به سرورهای وب‌سایتی مانند وب‌سایت شرکت A در اروپا متصل شوید، ابتدا باید به تامین کننده اینترنت خود متصل شوید، سپس درخواست داده‌های شما به مرکزی که تامین کننده آن به شبکه جهانی متصل است ارسال شود و ازآنجا به مراکز داده‌های دیگری منتقل، تا سرانجام به مرکزی که داده‌های وب‌سایت A در آن قرار دارد متصل شود و در ادامه باید مسیر برگشت این فرایند را نیز طی کنید.
این امر در سرعت بالای انتقال اطلاعات ممکن است ناچیز به نظر برسد اما وقتی‌که می‌توانید با دور زدن تمامی موارد میانی، به‌صورت مستقیم، به‌مراتب سریع‌تر عمل کنید، کارآمدی و بهینه بودن مرکز تبادل ترافیک داده آشکار می گردد. زمانی ‌که یک مرکز داده عضو مرکز تبادل ترافیک داده در کشور باشد، جهت اتصال به آن می‌توانید به مرکز تبادل داده متصل شده و به داده‌ها دسترسی پیدا کنید.
این امر از نظر سرعت و حجم اینترنت مصرفی بسیار مفید و مزایای امنیتی نیز به همراه خواهد داشت. به‌این‌ترتیب با افزوده شدن یک مرکز داده به مرکز تبادل ترافیک داده، سرعت، کیفیت و امنیت اتصال افزایش یافته و نیازی نیست که اطلاعات موردنیاز به یک ورودی در خارج از کشور انتقال یافته و دوباره بازگردد و این چرخه به‌ صورت کامل در داخل کشور انجام می‌پذیرد.
مطلب قبلی مزایای نرم‌افزارهای ماژولار - بخش دوم
مطلب بعدی Cloud Computing چیست؟
Print
2551

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x