نصب همراه صندوق fundMobileApp
فناوری بلاک چین و بازار سرمایه
Rayan
/ دسته ها: IT, فناوری اطلاعات

فناوری بلاک چین و بازار سرمایه

دوره ای که هنوز فرا نرسیده است

بانک‌ها و مراکز تبادل ارز و سایر مراکز مالی در چند سال اخیر بر روی تحلیل امکان پیاده سازی بلاک چین تمرکز داشته اند. همانطور که پیش از این نیز به ماهیت بلاک چین اشاره کردیم، این سیستم شامل مجموعه ای از مالکیت رکوردهای دارایی است که شاید بتوان بیت کوین را مشهورترین روش استفاده از آن در بازار سرمایه (حداقل برای عوام جهان) به حساب آورد.
به نوعی می توان گفت که بلاک چین می تواند نقطه تلاقی سیلیکون ولی و وال استریت باشد و می توان به کمک آن شاهد تغییراتی بنیادی و مهاجرتی بزرگ از ساختار مالی سنتی بود. با این حال سوال این است که بلاک چین برای بازار سرمایه چگونه کار می کند؟ این سوال موضوع مقاله امروز است و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

در حال حاضر می توان گفت که وقتی که یک بانک برای بانک دیگری پول ارسال می کند، هیچ واحد فیزیکی پولی جابجا نخواهد شد. بانکها و سیستم های مالی از رسیدهای مرکزی الکترونیکی برای ردیابی دارایی ها استفاده می کنند. البته این روش ها، کند و غیربهینه هستند و معمولا بر روی فناوری هایی ماند فاکس و ورود دستی اطلاعات تکیه دارند. این امر نه تنها موجب هدر رفتن زمان می شود، بلکه یک صف طولانی از ورودی ها را ایجاد می کند که به نوعی سیستم را در برابر جعل و هک آزاد می گذارد.
از سوی دیگر بلاک چین به واسطه مرتب کردن ردیف های مختلف از بلوک ها در قالب یک زنجیره عمل می کند. تراکنش ها بین کاربران در قالب بلوک های مختلف جمع آوری شده و در شبکه ای متشکل از کامپیوترها منتشر می شود. کسانی که این بلوک ها را جمع آوری می کنند با نام استخراج کنندگان شناخته می شوند. تلاش این افراد این است که بتوانند با استفاده از محتوایی که در اختیار دارند، این بلوک ها را از طریق بازیابی کردن رمزهای ساختارهای استاندارد رمزنگاری، تائید کنند. کسی که برنده این رقابت رمزگشایی باشد، اطلاعات نتیجه گیری شده را به کامپیوترهای دیگر ارسال می کند و در ازای این کار نیز حق امتیاز مالی دریافت می کند. تقریبا می توان گفت که هر 10 دقیقه یک بار، یک بلوک جدید که شامل تراکنش های 10 دقیقه اخیر است، به زنجیره بلوکی اضافه می شود. سایر کامپیوترها نیز این فرایند را تائید می کنند. کدهای متن باز به این معنی هستند که این تراکنش ها می تواند به صورت گسترده ای توزیع و ذخیره شود و به نوعی به تمرکززدایی منتهی می گردد. به این ترتیب تغییر دادن چنین ساختاری بسیار دشوار خواهد بود زیرا باید برای این کار، تک تک کپی های موجود را تغییر داد که عملا برای هکرها و جاعلان غیرممکن خواهد بود.

مزیت بلاک چین برای بازار سرمایه چیست؟

متخصصان معتقدند که به روزرسانی لحظه ای دفاتر حساب می تواند میلیون ها دلار هزینه جانبی و هزینه عملیاتی زنجیره ای به وجود بیاورد و اتوماسیون سیستم های بانکی موجب ایجاد هزینه های سرسام آور در سیستم پشتیبانی و بک آفیس آنها شده است. بخش هزینه های جانبی را می توان بخش رو به رشدی دانست که به واسطه قوانین دائما در حال تغییر بانک ها به عنوان یک بار بر روی دوش نهادهای مالی قرار گرفته و حتی پس از بحران مالی جهانی، تشدید نیز گشته است.
مراکز تحقیقاتی و عملیاتی پیشرفته و متخصصانی مانند Santander InnoVentures، Anthemis و Oliver Wyman به تحلیل شرایط پرداخته و دریافته اند که استفاده از سیستم مالی بر اساس پلتفرمهای توزیع شده بلاک چین می تواند تنها در بخش مراودات بین المللی مالی، برای بانک ها سالانه رقمی بین 15 تا 20 میلیارد دلار صرفه جویی به همراه داشته باشد. بانک ها به دنبال راهکارهایی مانند برنامه ریزی قراردادهای هوشمند جهت تائید هویت و اجرای قراردادهای تجاری هستند تا این شرایط را حتی بهتر کنند.

مشکل کار کجاست؟

با توجه به بخش قبل به نظر می رسد که عدم اعمال آنی ساختار بلاک چین روی سیستم های بانکی، اشتباهی بزرگ است ولی این ساختار بدون نقص هم نیست. نخستین مشکل بزرگ سیستم بلاک چین را باید مصرف انرژی بسیار بالای آن دانست که می تواند به یک بحران کمبود الکتریسته در جهان منتهی شود. این مصرف بالا نه تنها دردسر کمبود منابع را به همراه دارد بلکه در نوع خود می تواند بسیار هزینه بر باشد و به همین دلیل نیز باید گفت که مزرعه های بزرگی که برای برداشت اطلاعات بلاک چین طراحی شده اند، عملا می توانند یک مورد مخرب برای محیط زیست محسوب گردند.
از سوی دیگر تعداد کسانی که به استخراج ساختارهای بلاک چین مشغول هستند نیز بسیار محدود است و این تعداد برای پشتیبانی از ساختار عظیم مورد نیاز بانکها کافی نیست. به این ترتیب باید گفت که اجرای ساختار بلاک چین در بازار سرمایه امروزی نیازمند آموزش، ایجاد زیر ساخت و آماده سازی ساختاری سخت افزاری و نرم افزاری دارد و به همین دلیل نیز بلاک چین هنوز در بازار سرمایه به صورت عمده پیاده سازی نشده است.
در مجموع می توان گفت که بلاک چین به نوعی آینده بازار سرمایه را رقم می زند ولی جهان هنوز از نظر زیر ساخت و نیرو به سطحی نرسیده است که میزبان چنین ساختاری در سطح گسترده باشد.

مطلب قبلی بلاک چین چیست؟
مطلب بعدی آینده ای که در جیب شماست
Print
823

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x