نصب همراه صندوق fundMobileApp
NarinUser1
/ دسته ها: بورس

تاریخچه بورس اوراق بهادار و کارکردهای آن در بازار سرمایه

 

حدود 500 سال پیش در یکی از شهرهای بلژیک در مقابل منزل فردی به نام (واندر بورس) صرافان گرد هم آمده و اوراق بهادار داد و ستد می­کردند. از آن پس هر مکانی را که در آن، اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفت را بورس نامیدند. اولین بورس دنیا در شهر آنورس بلژیک ایجاد شد. در حال حاضر اغلب کشورهای دنیا دارای تشکیلات بورس هستند و فدراسیون بورس­های جهان به عنوان یک سازمان هماهنگ کننده بین الملی نسبت به همکاری و تشریک مساعی بین بورس­ها، حفاظت از منابع و حقوق صاحبان سهام و توسعه بازار سرمایه فعالیت می­نماید.

فکر اصلی ایجاد بورس در ایران به سال 1315 برمی­گردد. در این سال یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار به ایران آمدند، اما مطالعات آن­ها با آغاز جنگ جهانی دوم متوقف گردید. پس از کودتای 28 مرداد 1332 مجدداً در سال 1333 ماموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید. این گروه پس از 12 سال تحقیق و بررسی در سال 1345 قانون و مقررات تشکیل بورس اورق بهادار تهران را تهیه و لایحه مربوط را به مجلس شورای ملی ارسال داشتند. این لایحه در اردیبهشت 1345 تصویب شد و بورس تهران عملاً در سال 1346 با ورود سهام بانک صنعت و معدن و شرکت نفت پارس فعالیت خود را آغاز نمود.

در بورس اوراق بهادار که نمود بارزی از بازار سرمایه می­باشد ، سهام و سرمایه شرکت­ها مورد معامله قرار می­گیرد. این امر باعث میشود که مازاد نقدینگی افراد به جای سرریز شدن به بازار کالا به شرکت­ها سرازیر شده و باعث تامین مالی شرکت­ها شده و در نهایت تولید را افزایش دهد.

تولید بیشتر عرضه را متعادل­تر کرده و میتواند به تقاضای فزاینده در بازار کالا و خدمات پاسخ داده و مانع تورم شود. از طرف دیگر شرکت به یک منبع ارزان قیمت تامین مالی دسترسی داشته در نتیجه قیمت تمام شده محصولاتش، افزایش ناگهانی نخواهد داشت. افراد قبل از خرید سهام شرکت­ها و در صورت عملکرد مطلوبشان در سود(زیان) آن­ها شریک می­شوند و در نتیجه تقاضا برای خرید سهام شرکت­های سود آور هر روز بیشتر میشود و چرخه رقابت بین شرکتها برای کسب سود بیشتر و در نتیجه جذب نقدینگی وسیع تر و بیشتر شده و این رقابت سالم می تواند تمامی گروه های فعال در بازار سرمایه را منتفع سازد. شرکت ها از منابع مالی ارزان قیمت منتفع می­شوند، سهام داران در سود شرکت­ها شریک می­گردند، در نهایت شراکت این دو بخش چرخه تولید را به گردش در می­آورد و تولید بیشتر شکوفایی اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

اتفاق مهم دیگری که در بازار سرمایه می­افتد این است که نقدینگی به محض ورود به بازار سرمایه، به عنوان یک شریک، درگیر بازار گشته و در مواقع بحرانی، دولت­ها می­توانند ورود و خروج نقدینگی از این بازار را کاملاً تحت سیاست­های خود قرار دهند.

در واقع نقدینگی وارد شده در بازار سرمایه در صورتی می­تواند از این بازار خارج شود که جایگزینی داشته باشد و این مهم جبران کننده نقص بازار پول است. چرا که نقدینگی در بازار پول می­توانست هر موقع که مایل باشد و بدون هیچ جایگزینی از بازار پول خارج شده و دولت را در اعمال سیاست های خود بر آن بازار محدود کند. در واقع بازار سرمایه نه تنها یک وسیله بلکه یک نیاز غیر قابل جایگزین در این مقطع از اقتصاد جهانی است.

بورس اوراق بهادار به معنای یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکت­ها و اوراق مشارکت تحت ضوابط و مقررات خاص خود مورد معامله قرار می­گیرد. سرمایه هر شرکت سهامی به قسمت­های مساوی تقسیم میشود که به هر یک از این قسمت­ها یک سهم گفته می­شود. معمولا قیمت اسمی سهام در ایران 1000 ریال است و هر فرد پس از خرید سهام مالک جزئی از دارایی شرکت میشود.

بورس کالا، بورس فلزات، بورس کشاورزی، بورس اوراق بهادار، بورس اسناد خزانه انوع متفاوت بورس هستند.

مطلب بعدی میزبانی نرم افزار (Application Hosting): حرکت دهنده شرکتها رو به جلو
Print
2552

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x