نصب همراه صندوق fundMobileApp
بلاک چین چیست؟
Rayan
/ دسته ها: IT, فناوری اطلاعات

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست و چگونه به یکی از مهم ترین پدیده های تاریخ دیجیتال بدل شده است

بلاک چین یا زنجیره بلوکی را می‌توان یکی از داغ ترین محتوای موجود در بازارهای سرمایه و فناوری امروزی ما در جهان دانست. با این وجود بسیاری از افرد به صورت دقیق با فناوری بلاک چین و ماهیت آن و هم‌چنین این امر که چرا این فناوری با این سرعت در حال رشد است آشنایی ندارند. با این تفاسیر ابتدا به سراغ توضیح این موضوع می‌رویم که ماهیت کلی بلاک چین چیست و از کجا آمده است.
بلاک چین یک نوع از فناوری پایگاه داده‌ از نوع توزیع شده است. در حقیقت بلاک چین را می توان به‌عنوان یک دفتر اطلاعاتی توزیع شده در نظر گرفت که در آن بلاک های مختلفی به عنوان رکوردهای اطلاعاتی در کنار هم قرار می گیرند. به این ترتیب شاهد یک پایگاه داده های مشترک هستیم که موجب می شود تا بتوان اطلاعات را با سرعت، امنیت و دقت بیشتری در اختیار داشت.

تفسیری جدید از پایگاه داده

برای درک بهتر این که ساختار این سیستم چگونه عمل می کند بهتر است درباره تاریخچه و ساختار پایگاه های داده صحبت کنیم. پایگاه داده های امروزی بیشتر به صورت ارتباطی هستند و جداول و رکوردهای آنها به صورت منطقی با هم ارتباط و تعامل دارند. با این وجود چنین ساختاری می تواند موجب شود که نتوان پایگاه داده ها را به صورت گسترده در نقاط فیزیکی مختلف در اختیار داشته و به آنها دسترسی داشت. البته چنین امری قابل دست یابی است ولی انجام آن بسیار هزینه بر، کند و دردسرساز خواهد بود و علاوه بر وجود پیچیدگی های سخت افزاری و نرم افزاری، انجام چنین کاری حتی می تواند از نظر امنیتی نیز بسیار دشوار و هزینه بر باشد. به همین دلیل نیز فناوری ویژه ای برای دستیابی به ساختار جدید پایگاه داده ها مورد نیاز بوده است که موجب می شود تا با نام بلاک چین روبرو باشیم.
یکی از بزرگان دنیای فناوری شرحی بسیار ساده درباره نیاز به فناوری جدید بلاک چین در دنیای امروزی ارائه کرده است: «ترتیب عملی کار این است که برای نخستین بار راهی وجود دارد تا یک کاربر اینترنتی بتواند یک قطعه خاص از داده های دیجیتالی را به کاربری دیگر ارسال کند. این نوع انتقال داده به نحوی انجام می شود که امنیت آن تضمین شده است و به صورت کاملا امن انتقال پیدا می کند. همه می دانند که انتقال در حال رخ دادن است ولی هیچکسی نمی تواند درست بودن آن را زیر سوال ببرد.»

امنیت به تفسیر بلاک چین

این فناوری، بسیار ساده و در عین حال پیچیده است. در حقیقت اطلاعات به نحوی است که اگر کسی بخواهد در آن تغییری ایجاد کند، تمامی اعضای شریک در انتقال داده ها می توانند به عنوان سد امنیتی در مقابل آن قرار بگیرند. این موضوع موجب می شود به نوعی هزاران نسخه از این پایگاه داده های مشترک در اختیار افراد مختلف در جهان قرار بگیرند و به همین دلیل نیز باید گفت که این پایگاه داده ها به نوعی غیرمتمرکز هستند.
بیشترین و شناخته شده ترین کاربری این فناوری در دنیای امروزی ما را می توان تراکنش های ارزهای دیجیتالی ای مانند بیت کوین دانست. با این وجود اگر داده ها بر روی هزاران دستگاه دیگر نیز وجود دارند، این انتقال چگونه به صورت امن انجام می شود؟ اول از همه باید گفت که همه افرادی که یک کپی از داده ها را در اختیار دارند، به کنترل های قابل اعمال بر روی آن دسترسی ندارند و از سوی دیگر این داده ها رمزنگاری شده و غیرقابل استفاده برای فرد مستقل هستند.
در حقیقت چندین نسخه پشتیبان از فایل در اختیار افراد مختلف است که مانند یک جعبه مهر و موم شده و محتوای آن برایشان غیر قابل دسترسی است. هر یک از این افراد دارای ساختار امنیتی و کلیدهای تائید خاص خود هستند که در زمان انتقال های درون زنجیره بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرند.
برای درک بهتر با مثال انتقال یک واحد ارز دیجیتالی به سراغ این ماجرا می رویم. وقتی دو نفر بخواهند برای یکدیگر واحدی را انتقال بدهند، یک رکورد جدید ایجاد می‌شود. این رکورد جدید در حقیقت جزئیات تراکنش مربوطه را مشخص می‌کند. در ادامه نیز این رکورد به تعداد زیادی از دستگاه های دیگری که یک کپی از رکورد را در اختیار دارند، ارسال می شود. این دستگاه ها تأیید می‌کنند که آیا این معامله مجاز است یا خیر و اگر این معامله مورد تائید نباشد، انجام آن مسدود خواهد شد. این کار به وسیله ارسال پیام موافقت یا مخالفت از هر یک از گره های شبکه بلاک چین انجام شده و درنهایت مشروعیت معامله به صورت دقیق معین خواهدشد.
همین فرایند برای سایر انتقال های داده نیز قابل اعمال است و انتقال پول دیجیتالی تنها یک جنبه از فناوری بلاک چین است. این امر موجب می شود تا کاربران بتوانند داده ها را به صورت امن، سریع وغیر قابل انسداد توسط عوامل غیردخیل در ارتباط یا زنجیره انجام شود
تهیه و تالیف: احمد محمدحسینی

مطلب قبلی Cloud File Sharing چیست؟
مطلب بعدی فناوری بلاک چین و بازار سرمایه
Print
935

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x