نصب همراه صندوق fundMobileApp
Rayan
/ دسته ها: بورس

افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی عام - قسمت اول

معمولا پس از پیشنهاد هیئت مدیره و ارائه طرح توجیهی افزایش سرمایه و مشخص نمودن روش و محلی که مبلغ حاصل از افزایش سرمایه قرار است در آنجا سرمایه گذاری شود، این افزایش به میزان مشخص (مثلا 100%) به تصویب مجمع می رسد. پس از این افزایش سرمایه در اختیار هیئت مدیره قرار می گیرد و هیئت مدیره پس از طی مراحل قانونی و جلب رضایت سازمان بورس اقدام به ثبت این افزایش می نماید. اصولاً افزایش سرمایه به سه طریق امکان پذیر است:

 1- افزایش سرمایه به روش جایزه
2- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی
3- افزایش سرمایه به روش صرف سهام


 1- افزایش سرمایه به روش جایزه: همانطور که می دانیم، معمولاً شرکت ها مقداری از سود سالیانه خود را در حساب اندوخته ذخیره می نمایند و در زمان مقتضی با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه و انتشار اوراق سهام جدید، سرمایۀ اسمی شرکت را افزایش می دهند و سپس اوراق سهام جدید را به نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع می نمایند. چون در این حالت سهامدارن پولی بابت اوراق جدید پرداخت نمی نمایند اصطلاحاً به آن افزایش سرمایه به روش جایزه می گویند. در این حالت معمولاً نسبت کاهش قیمت سهم، بعد از افزایش کمی کمتر از نسبت افزایش سرمایه است.
 بعنوان مثال یکی از شرکتهایی که به این روش افزایش سرمایه داده است سرمایه گذاری ملی ایران بود که سرمایه خود را به میزان 2050 میلیارد ریال افزایش داد و این مبلغ را از محل سود تقسیم نشده و مطالبات سهامدارن تامین نمود. این شرکت حدودا 241 درصد افزایش سرمایه داد ولی با توجه به اینکه قیمت این سهم قبل از مجمع 6851 ریال و بعد از آن 2206 ریال شد می توان دید که با وجودی که افزایش سرمایه این شرکت حدود 241% بوده ولی افت قیمت آن با نسبت حدودا 210% است.

 2- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی: زمانی که شرکت اندوخته ای جهت افزایش سرمایه در اختیار ندارد و جهت ایجاد نقدینگی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد میتواند از این روش برای افزایش سرمایه استفاده کند.(توضیح اینکه گاهی شرکتها مقداری از مبلغ افزایش سرمایه را بصورت اندوخته دارند ولی این مقدار برای افزایش مورد نظر کافی نیست، در این حالت شرکت میتوند از روش اول و دوم همزمان مبلغ افزایش سرمایه را تامین کند) در این حالت شرکت به هر سهامدار به نسبت تعداد سهام قبلی امتیازی جهت خرید سهام جدید میدهد که اصطلاحا به آن حق تقدم می گویند. پس از ثبت افزایش به این روش برگه های حق تقدم به آدرس سهامداران ارسال می گردد. سهامداران پس از دریافت برگه های حق تقدم در صورت تمایل مبلغ اسمی سهام متعلقه (که تعداد آن در برگه حق تقدم مشخصی میشود) را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز نموده و پس از مدتی (معمولا از یک تا چهار ماه) برگه های سهام جدید به سهامداران داده می شود.

در صورتی که سهامدار به هر علتی مایل نباشد از امتیاز حق تقدم خویش استفاده نماید می تواند این امتیاز را به دیگری واگذار نماید. برای اینکار می بایست با مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم درخواست فروش تقاضای فروش حق تقدم خود را بنماید. خریداران برگه های حق تقدم، می بایست علاوه بر پرداخت مبلغی که بابت خرید حق تقدم به فروشنده میپردازند مبلغ اسمی تعداد حق تقدم خریداری شده را نیز به حساب شرکت واریز و به انتظار دریافت برگه های سهام بمانند. معمولا با توجه به اینکه تبدیل برگه های حق تقدم به برگه سهم مدتی به طول میانجامد و در طول این مدت امکان خرید و فروش روی آن وجود ندارد و به نوعی پول پرداختی بابت این سهام تا زمان تبدیل شدن به سهم بلوکه می گردد، تقاوت قیمت برگه حق تقدم با قیمت سهام شرکت در بازار کمی بیشتر از 1000 ریال (مبلغ اسمی سهم) می باشد. که این اختلاف قیمت با انتظارات بازار نسبت به آینده سهم و سابقه شرکت در ارسال برگه های سهم مثبت تر باشد، تقاضا برای خرید آن بیشتر و در نتیجه اختلاف قیمت کمتر میشود. در زمانی که به هر دلیلی سهامداری از حق تقدم خود استفاده ننماید و یا به علت نداشتن آدرس پستی دقیق نزد شرکت موفق به دریافت برگه حق تقدم خود نشود، شرکت پس از فروش این برگه ها در بازار وجه آن را در حساب سهامدار نزد شرکت نگهداری می نماید.

مثال: فرض کنید شرکتی با سرمایه 10000 میلیون ریال منقسم به 10 میلیون برگه سهم افزایش سرمایه ای به میزان 100% را در نظر دارد. در این حالت به هریک از سهامدارن، معادل سهام قبلی شان امتیاز حق تقدم تعلق می گیرد. (به ازا هر 1 سهم 1 سهم جدید) و سهامدارن پس از واریز 1000 ریال برای هر حق تقدم صاحب یک سهم جدید می گردند. قیمت سهم پس از بازگشایی معمولا اینگونه محاسبه می شود که در ارزش بازار هر یک از سهامدارن از شرکت مزبور تغییری حاصل نشود فرضاً اگر قیمت سهم قبل از مجمع 5000 ریال بوده باشد با توجه به اینکه بابت هر سهم 1000 ریال پرداخت شده دارنده هر یک سهم در گذشته اکنون دارای 2 سهم می باشد که هریک از آنها دارای ارزش حدودا 3000 ریال در بازار است. حال فرض کنید شرکت مزبور مبلغ 5000 میلیون ریال بصورت اندوخته دارد. برای افزایش سرمایه 100 درصدی نیاز به 5000 میلیون ریال دیگر دارد که در این حالت سهامداران به ازا پرداخت 500 ریال برای هر سهم معادل سهام قبلی خود سهام جدید دریافت می کنند. در این حالت اصطلاحاً می گویند شرکت از طریق اندوخته و آورده نقدی افزایش سرمایه داده است. فرمول کلی برای محاسبه حداقل قیمت سهم پس از افزایش بصورت زیر است: حداقل قیمت پس از افزایش = (قیمت سهم قبل از افزایش + مبلغ اسمی به نسبت حق تقدم متعلقه به یک سهم) تقسیم بر (تعداد حق تقدمی که به هر سهم تعلق میگیرد + 1) فرضاً اگر قیمت سهم شرکت قبل از مجمع 3000 ریال باشد و شرکت 50 % افزایش سرمایه بدهد تعداد حق تقدم متعلقه هر سهم برابر 0.5 میباشد که حداقل قیمت هر سهم پس از مجمع برابر می شود (3000+500) تقسیم بر 1.5 که برابر است با حدودا 2330 ریال.

مطلب قبلی شرکتهای سهامی
مطلب بعدی افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی عام - قسمت دوم
Print
3868

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x