نصب همراه صندوق fundMobileApp
Rayan
/ دسته ها: بورس

استراتژی معاملات الگوریتمی - قسمت دوم

کارکرد الگوریتم ها در استفاده معامله گران حقیقی از آنها متمایز با کارکردی است که در قسمت گذشته از آن یاد کردیم. در ادامه لیستی از انواع الگوریتم های مبنایی که در این زمینه به کار گرفته می شوند خواهد آمد. باید در نظر داشته باشیم میزان سازگاری الگوریتم های متفاوت، با هدف مورد نظر ما متفاوت است و در نهایت باید از میان روش های موجود، الگوریتمی برگزیده شود که سازگاری بیشتری با خواسته نهایی ما دارد. در مقابل مسائل و شرایطی نیز وجود دارند که برای مواجهه با آنها تنها از یک الگوریتم مشخص و منحصر بفرد می توان استفاده کرد.

الگوریتم های بازگشتی
الگوریتم های بازگشتی دائم خود را بازخوانی می کنند تا زمانی که شرایط تعیین شده در پیش فرض برای آنها به وجود بیاید. مساله معروف برجهای هانوی نمونه ایی است که از طریق یک الگوریتم بازگشتی حل می شود.
الگوریتم های سری
این الگوریتم ها در واقع یک مجموعه سری هستند که روی یک کامپیوتر به شکل دنباله رو اجرا می شوند، این الگوریتم ها ممکن است به نوعی در ادامه یک دیگر به کار گرفته شوند و با نوعی منطق کنترلی ایجاد مسیرهای گوناگون نمایند.
الگوریتم های موازی
این الگوریتم ها از معماری چند هسته ایی کامپیوتر ها استفاده می کنند و قادر هستند تا چندین دستورالعمل را به صورت همزمان اجرا و پیگیری کنند. الگوریتم های تکراری این الگوریتم ها دستوارتی مانند "if…then"، "do…while"،"ّfor next" را به کار می بندند تا مسیر اجرای معامله را کنترل کنند. عیناً مانند همان کارکردی که در زبان های برنامه نویسی دارند. این انواع الگوریتم معمولاً با نوعی مقدار پذیری توسط پارامتر ها و شروطی برای انجام دستورها همراه است.


استراتژی معامله زوجی
معامله زوجی یکی از اولین نمودهای معاملات الگوریتمی است که در ادامه به کلیات آن می پردازیم. با گسترش سرعت معاملات، فراز و فرود های بازار نیز نسبت به گذشته نزدیک تشدید شده است. یافتن و به کار گیری نوعی استراتژی معاملاتی که نسبت به این فراز و فرود ها بی تفاوت باشد و خنثی به بازار باقی بماند بسیار جذاب به نظر می رسد. معاملات زوجی از استراتژی های خنثی در بازار هستند چرا که بازدهی آنها به رفتار بازار وابسته نیست بلکه در کنش همگن و نا همگن با همان سهامی است که مورد معامله قرار می گیرد. Nunzio Tartaglia زمانی که در Morgan Stanley کار می کرد متوجه شد که برخی سهام های مشخص (معمولاً در یک صنعت) همگامی بسیار زیادی در جابجایی قیمت هایشان نشان می دهند. او بنابر این نتیجه گرفت که هر جدایی در الگوی حرکت همگام این دو قیمت در گذر زمان به شرایط عادی باز خواهد گشت. در 20 سال پس از آن معلوم شد این نظریه صحیح است و یکی از قیمتی ترین اصول بنیادی وال استریت گردید. زمانی که سهام های همگام شروع به حرکت در جهت های متمایز می کنند استراتژی زوجی این است که به سادگی سهامی که افزایش قیمت داشته است را کاهش دهیم و سهامی که کاهش قیمت داشته است را فزایش دهیم. در نهایت و زمانی که قیمت هر دو سهم با همگرایی به شرایط عادی خود بازگشت معامله خود را با دو سر سود خواهیم بست.
یک نکته مهم که در این استراتژی مورد استفاده قرار می گیرد این است که با داشتن یک موقعیت کوتاه مدت و یک موقعیت داراز مدت بدون شک نسبت به تحرکات مقطعی بازار واکسینه خواهیم بود. در این استراتژی ریسکی که وجود دارد این است که یکی از دو جفت سهام مورد معامله به دلیل عمق کم بازار امکان معامله در زمان دلخواه را نداشته باشد. برای معامله با یک استراتژی دوتایی ما باید دو سهمی را پیدا کنیم که تا اندازه زیادی در دوره های گذشته همگام بوده اند. الگوریتم برای ما این حرکات را زیر نظر خواهد گرفت و آشکارشان خواهد کرد و ممکن است زمانی که شرایط از آنچه معامله گر برای آن تعیین کرده است عبور کند به شکل خودکار وارد معامله شود. الگوریتم ها برخی اوقات برای یک دوره زمانی بسیار کوتاه، مانند روز و شاید هفته این جریانات را مانیتور می کنند و زمانی که قیمت ها به شرایط عادی بازگشت معامله را خواهند بست. استراتژی معاملات جفتی چنانکه پیشتر اشاره شد به وسیله گروهی از دانشمندان با دیدگاه های گوناگون مانند ریاضیات، علوم کامپیوتر، فیزیک و ... طراحی شد که بوسیله Nunzio Tartaglia در وال استریت گرد هم آمده بودند. در 1980 Gerald Bamberger این استراتژی را زمانی که سرپرست تیم شد به عموم معرفی کرد. آنها اثبات کردند بدون شک سهام های مشخص (حتی رقیب در یک صنعت) ممکن است در جابجایی های روزانه قیمت خود همگام باشند و با سرمایه گذاری با این شیوه به موفقیت های بزرگی هم دست پیدا کردند.

منبع: AN INTRODUCTION TO ALGORITHMIC TRADING BASIC TO ADVANCED STRATEGIES – Edward Leshik and Jane Cralle – Wiley Press - 2010

مطلب قبلی استراتژی معاملات الگوریتمی - قسمت اول
مطلب بعدی استراتژی معاملات الگوریتمی - قسمت سوم
Print
3145

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x