نصب همراه صندوق fundMobileApp
Rayan
/ دسته ها: بورس

استراتژی معاملات الگوریتمی - قسمت اول

آنچه در ادامه می آید لیستی بسیار مختصر از الگوریتمهای مبنایی است که در حال حاضر (میانه سال 2010) مورد استفاده عمده هستند. باید مد نظر داشته باشیم که کارکرد اصلی بسیاری از الگوریتمها انجام معامله بدون ایجاد اثر بازار (Market Impact) و به صورت ناشناس است. برای کمپانی های بزرگ دستیابی به سود فوری در معامله اولویت اول نیست چرا که بسیاری از معاملاتی که شرکت های لایه اول انجام می دهند از نوع سرمایه گذاری های دراز مدت است. تنها آنچه که به عنوان معاملات پر بسامد شناخته می شود از تکنولوژی موجود با هدف سود بری از طریق کم کردن زمان اتصال به بازارهای معاملاتی استفاده می کند و با میزان ناچیز سود در هر معامله راضی و به دنبال سود فوری می باشد.

VWAP – Volume Weighted Average Price

این شاخص احتمالا قدیمی ترین و مورد استفاده ترین الگوریتم است. VWAP معمولاً به عنوان شاخصی برای سمت-خرید (Buy side) مورد استفاده است. VWAP از شرایط فعلی بازار و تاریخچه تغییرات حجم به عنوان یک محدود کننده استفاده می کند و در نتیجه بررسی این موارد، سفارشات بزرگ را در یک بازه زمانی در خلال یک روز معاملاتی با در نظر گرفتن عمق بازار تکه تکه می کند. معامله گر تعداد فواصل زمانی معینی (امواج) را برای الگوریتم تعیین می کند تا مقدار معینی از سهام را که به طور مستقیم با توجه به حجم بازار در آن بازه زمانی قابل معامله است را معامله کند.
اغلب چالش اصلی این است که معامله را در خلال یک دوره معاملاتی با تعقیب شاخص VWAP انجام دهیم. VWAP معمولا به عنوان معیاری در معاملات بلوکی بین سمت خرید و فروش مورد استفاده قرار می گیرد. کارگزار خرید با تقسیم کردن سفارشات بزرگ به تعدادی سفارش کوچک تر احتمال اینکه اثر بازار به وجود آید را کاهش می دهد. این امر همچنین به مخفی شدن حجم سفارش برای سایر فعالان بازار کمک میکند. اندازه و بسامد سفارشاتی که با استراتژی مشخص انجام می شوند از طریق محاسبات اندازه حجم و پیش بینی حجم با در نظر گرفتن حجم واقعی روز تعیین می کند. بسامد نیز با این هدف به کار گرفته می شود که بدون شناخته شدن بوسیله رقبای بازار حجم هر موج سفارش را به اندازه ایی کاهش دهد تا شانس جلب توجه را کم کند. با توجه به نحوه و شرایط بازار برای حجم های بزرگ طبیعی است تا در زمانهای ابتدایی و انتهایی بازار معامله شوند با این هدف که اثر تبلیغاتی روی قیمت ایجاد نکنند.
فرمول اصلی برای محاسبه کردن VWAP به شکل زیر است:
Pvwap = ∑(P*V)/∑V
 Pvwap برابر volume weighted average price (میانگین وزنی قیمت به حجم)
P قیمت هر معامله
V حجم هر معامله
این الگوریتم ابتدایی واریاسیونهای بسیار متفاوتی دارد که به وسیله استفاده کنندگان لایه اول در طول زمان تولید شده اند و برخی پیچیدگی های آنها منحصراً برای موجودیت های معین تنظیم شده اند و بسیار محرمانه هستند. استراتژی های VWAP ممکن است در روش های متفاوت به کار گرفته شوند. ممکن است لازم شود سفارشی به یک کارگزار فروخته شود و این هدف را به همراه داشته باشد که عدم تغییر در VWAP را گارانتی کند. (برای انجام این کار کارگزار ممکن است هزینه کمیسیون معینی را در ازای ثابت نگه داشتن VWAP مطالبه کند).
در شیوه ایی دیگر ممکن است کارگزار معامله را مستقیم و از طریق یک الگوریتم خود کار انجام دهد و به این روش حجم مورد معامله را تقسیم کند و تنظیماتی را روی حجم فعلی موجود در بازار به کار بگیرد با این امید که هزینه اثر بازار را تا اندازه ممکن کاهش دهد. در تمام حالت ها ما باید در نظر داشته باشیم که در حال برنامه ریزی روی یک هدف در حال جابجایی هستیم چرا که الگوهای حجم یک سهم در هر روز ممکن است نسبت به میانگین آن متمایز باشند.

TWAP – Time Weighted Average Price
این استراتژی الگوریتمی به سادگی سفارش را کم و بیش به اندازه های مساوی در خلال یک بازه زمانی تقسیم می کند. در این شیوه معمولاً سفارش به عددی مشخص از بازه های زمانی یا امواج تقسیم می شود و در نتیجه هر سفارش کم و بیش اندازه مشابهی با دیگری خواهد داشت. اگرچه این شیوه قانع کننده به نظر می رسد اما ممکن است اهداف معامله گر را برای سایر حاضرین بازار مانند الگوریتم های جاسوس آشکار کند. الگوریتم های جاسوس تنها با این هدف ساخته شده اند که حرکات قابل پیش بینی را در معاملات رقبا شناسایی کنند و سریعاً با سبقت گرفتن از معامله گر اولیه از آن بهره برداری کنند. با این امر معمولا بوسیله جا انداختن یک موج معاملاتی یا به کار گرفتن بازه های زمانی بی منطق یا حجم های بی منطق در هر موج مورد مقابله قرار می گیرد. حتی برخی معامله گران شکاک و بدبین از یک تولید کننده تصادفی اعداد استفاده می کنند.

POV – Percentage of Volume
هدف اصلی در این الگوریتم این است که زیر رادار معاملات بمانیم به این طریق که در یک معامله با درصدی بسیار پایین نسبت به حجم کلی معاملات آن نماد شرکت کنیم تا از سوی سایر حاضرین بازار به چشم نیاییم. در این حالت الگوریتم نرخ تکمیل معامله را تا رسیدن به حجم کلی مد نظر با توجه به حجم در حال معامله نماد تنظیم می کند. با این روش پوششی مناسب برای معامله گر خصوصا برای زمانی که اندازه بزرگی از سهام معامله میشود به وجود می آید.

Black Lance- جست و جوی عمق بازار
این الگوریتم طراحی شده تا عمق بازار را در Dark Pools (شبکه معاملات غیر شفاف) پیدا کند. این امر با محک زدن بازارهای متفاوت و تحلیل پاسخ های آنها برای تعیین اندازه عمق آن بازار و تمایلات در آن بازار را مشخص کند.

منبع: AN INTRODUCTION TO ALGORITHMIC TRADING BASIC TO ADVANCED STRATEGIES – Edward Leshik and Jane Cralle – Wiley Press - 2010

مطلب قبلی امنیت در رایانش ابری - قسمت اول
مطلب بعدی استراتژی معاملات الگوریتمی - قسمت دوم
Print
4199

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x