نصب همراه صندوق fundMobileApp
آینده ای که در جیب شماست
Rayan
/ دسته ها: IT, فناوری اطلاعات

آینده ای که در جیب شماست

چرا نرم افزارهای همراه به تدریج جای خدمات مبتنی بر وب سایت را می گیرند.

اگر 20 سال پیش به هر خانه ای سر می زدیدی، آخرین فناوری روز که در تمامی خانه حاضر بود، دستگاه های پخش سی دی بودند. این وضعیت 10 سال پیش به تلفن همراه همراه ساده و لپ تاپ های حجیم و بزرگ تبدیل شده بود و امروزه با ورود به هر خانه ای در دست هر فردی در هر سن و سالی یک تلفن همراه هوشمند یا تبلت می بینید. این امر به این معنی است که کارهای مختلفی که پیش از این توسط دستگاه های متعدد انجام می شد، در یک بسته کوچک در اختیار کاربر قرار می گیرد و چنین موضوعی به تدریج فرهنگ استفاده را تغییر می دهد. در نخستین گام تلفن های همراه همیشه در اختیار فرد قرار دارند و مهم نیست کجا و چه زمانی را در نظر بگیریم، در 90 درصد مواقع تلفن همراه ما در حال خدمت رسانی به ما است و برای همین هر روز به سراغ ساختارهایی می رویم که خدمات بیشتری را در این تلفن همراه جای بدهند و به همین دلیل نیز می توانیم یک دستگاه دیگر را از بار حمل و نقل روزانه خودمان کاسته و آن را در قالب یک نرم افزار همراه در اختیار داشته باشیم.
امروزه افرادی وجود دارند که حتی کنترل تلویزیون، دربازکن خودکار پارکینگ، نظارت بر دوربین های امنیتی و ... را به تلفن همراه خود انتقال داده اند. این موضوع موجب شده است که هر روز بیشتر شاهد وابستگی انسان ها به تلفن های همراه باشیم. تاثیر مستقیم این موضوع بر روی فعالیت های دسکتاپی است که در این بخش منظور ما از دسکتاپ، کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها هستند. این دسته از دستگاه ها به واسطه استفاده از تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها، کارایی قبلی خود را از دست داده اند و نتیجه آن خروج شرکت های بسیار بزرگی مانند سونی از بازار تولید این محصولات بوده است.
در این شرایط آمار و ارقام نیز نشان دهنده پیشرفت چشمگیر استفاده از تلفن های همراه هوشمند هستند و برای در طول سالهای اخیر شاهد رشد چشمگیر استفاده از تلفن های همراه هوشمند و به صورت بدیهی کاهش استفاده از دستگاه های دیگر مانند لپ تاپ ها بوده ایم. آمار و ارقام جداول زیر به سادگی شرایط استفاده از این نوع دستگاه ها در بازه زمانی سال های 2010 تا ابتدای ماه دهم 2018 را نشان می دهند. آخرین آمار در پایان ماه سپتامبر نشان دهنده این هستند که در سراسر جهان کاربران به صورت متوسط با ضریب 55.88 درصد از تلفن های همراه استفاده می کنند و کاربری دسکتاپ به 44.12 درصد کاهش پیدا کرده است.

وضعیت ایران چگونه است

متاسفانه کشور ما در زمینه پذیرش فناوری های روز جهان اندکی نسبت به کشورهای پیشرفته جهان از خود مقاومت نشان می دهد ولی با راه اندازی شبکه های ارتباطی نسل چهارم در زیرساخت های مخابراتی ایران، استفاده از همراه های هوشمند در کشورمان نیز با رشدی چشمگیر روبرو شده است. البته بر اساس تعداد بالای ادارات و مراکز دولتی که در آنها از کامپیوترهای نسبتا قدیمی استفاده می شود، آمار تلفن های همراه هوشمند و دسکتاپ ها تقریبا یکسان بوده و حتی برتری عددی اندکی را برای دسکتاپ نشان می دهند ولی وقتی به آمار کشور ما نگاه کنید می توانید پیشرفت چشمگیر محبوبیت همراه های هوشمند را مشاهده کنید. این پیشرفت در مثایسه با نمودار پیشرفت جهانی، شیبی به مراتب تندتر را دارد و همین امر نیز نشان دهنده این است که ایران در مرحله گذار از سوی دسکتاپ به تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها است و به همین دلیل نیز می توان گفت که آینده نرم افزارهای کشور ما نیز به تلفن های همراه وابسته خواهد بود.

فناوری های مدرن جایگزین رویکردی سنتی

در این میان حتی وب سایت ها نیز از نسخه های سنتی دور شده و به سوی استفاده از نرم افزارهای تعاملی روی آورده اند. این گونه از نرم افزارها در حقیقت نرم افزارهایی هستند که تحت مرورگر اجرا می شوند و به همین دلیل نیز اجرای آنها بر روی دستگاه های مختلف، تجربه مشابهی را به همراه خواهد داشت. به این ترتیب می توان گفت که ذات طراحی نرم افزار به ذات طراحی وب غلبه کرده است و به زودی شاهد کمتر و کمتر شدن طراحی وب و بیشتر شدن طراحی نرم افزار هستیم.
مزایایی مانند همیشه همراه بودن تلفن های همراه هوشمند موجب شده است که شرکت های مختلف تجاری به فکر استفاده از نرم افزارهای هوشمند بیفتند تا بتوانند هرگاه که کاربر برای انجام کاری تمایل داشت، آن را در اختیار او قرار بدهند. تحلیل های انجام شده نشان دهنده این هستند که درصد بسیاری از افراد اگر به محض فکر کردن به چیزی آن را در اختیار داشته باشند، برای انجام آن اقدام خواهند کرد و این امر به واسطه استفاده از تلفن های همراه هوشمند ممکن خواهد بود. با این وجود در نقطه مقابل وقتی که موردی مانند سفارش خرید یک محصول یا خدمات خاص به صورت کاملا دسکتاپی انجام می شود، بسیاری از افراد به واسطه موقعیت مکانی یا زمانی خود ممکن است در لحظه قادر به انجام این کار نبوده و در نتیجه نیز در نهایت از انجام آن صرف نظر کنند.
به این ترتیب نرم افزارهای همراه همان کاری که نسخه های دسکتاپ نرم افزارهای مختلف انجام می دهند را سریع تر، راحت تر و ساده تر در اختیار کاربران قرار می دهند. با این شرایط می توان وقتی در ترافیک صبح گاهی مسیر کار خود در ماشین نشسته ایم، اقدام به خرید و فروش محصولات مختلف نماییم در حالی که چنین کاری با کمک دسکتاپ عملا غیر ممکن یا در بهترین حالت بسیار دشوار خواهد بود.

اینترنت در تسخیر تلفن های همراه هوشمند

نکته آماری جذاب دیگر نیز استفاده از شبکه اینترنت است. استفاده از این شبکه جذاب در حال حاضر به واسطه ترافیک تلفن های همراه هوشمند و دستگاه های دسکتاپی ارزیابی می شود و نکته جالب این است که در سال 2018 میلادی شاهد ترافیک 57 درصدی دستگاه های همراه در مقایسه با ترافیک 43 درصدی لپ تاپ ها و دسکتاپ ها هستیم.
به این ترتیب باید گفت که تا همه گیری فناوری محبوب بعدی که می تواند در دنیای واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده باشد، عملا نرم افزارهای هوشمند همراه می توانند دنیای پیرامون ما را شکل بدهند و آینده ما از جنس نرم افزارهایی است که در جیب ما جا می شوند و همیشه همراه ما هستند.

مطلب قبلی فناوری بلاک چین و بازار سرمایه
مطلب بعدی سامانه های ابری چگونه آینده را تغییر می دهند؟
Print
732
  • Gallery

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x